Jak przyzwyczaić naszego psa do pojawienia się w domu dziecka?

Muszę Wam się przyznać, że jestem ogromną miłośniczką zwierząt, a w szczególności psów. Przez moje całe życie przewinęło się wiele kochanych psich istotek, w szczególności były to kundelki, często po jakichś traumatycznych przejściach. Wiele osób z mojego najbliższego otoczenia twierdzi, że mam w sobie coś, co sprawia, że psy do mnie lgną.

Przyszedł w moim życie taki moment, że wraz z narzeczonym postanowiliśmy mieć wspólnego psa. Ja bardzo chciałam wziąć psa ze schroniska, lecz po długich rozmowach “za i przeciw” zdecydowaliśmy się na rasowego szczeniaka – czekoladowego labradora. Nazwaliśmy go Rocky.

Oczywiście zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia? Trochę tak jest w życiu (przynajmniej my tak mieliśmy), że naszego małego labradorka traktowaliśmy jak nasze dziecko? Wbrew pozorom to całkiem dobre przygotowanie do prawdziwej roli w życiu każdego człowieka, jaką jest rodzicielstwo. W naszym przypadku równo dzieliliśmy się obowiązkami nad naszym pupilkiem. Prawda też jest taka, że trochę za bardzo go rozpieściliśmy – no ale cóż, człowiek uczy się na błędach przez całe życie?

Kiedy dowiedziałam, że jestem w ciąży, zaczęliśmy rozmyślać nad tym, jak pogodzimy obowiązki związane z naszą Czekoladą oraz naszym Synkiem. Zdałam sobie sprawę, że mam około 8 miesięcy na to, aby zacząć wprowadzać zmiany w naszym życiu, abyśmy wszyscy razem mogli odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Poniżej kilka moich wskazówek, w jaki sposób przygotować psa, na pojawienie się w naszym życiu Dziecka.

  • Regularne spacery i atencja

Pomimo wielu obowiązków związanych z przyjściem na świat Waszego dziecka – pamiętaj: że pies cały czas potrzebuje Twojej uwagi. Regularne spacery i poświęcenie mu czasu będą dla niego bardzo cenne. Jeśli będąc w ciąży czujesz się dobrze, spacery z psiakiem są bardzo cenną aktywnością na świeżym powietrzu.

Pamiętam, że do siódmego miesiąca ciąży, spacery z psem odbywałam regularnie rano i wieczorem. A kiedy póżniej zaczęłam pracować już troszkę mniej – dodatkowo wychodziłam z Rockym także w ciągu dnia. To była dla mnie doskonała forma aktywności. Mój Rocky jako jeszcze wtedy młody pies, był bardzo energiczny, więc moje spacery to był prawie marszobieg?

  • Legowisko psa

Zastanów się jakie miejsce w Twoim domu będzie najbardziej komfortowe i bezpieczne dla Twojego psiaka, kiedy w domu pojawi się dziecko.

  • Pokój i akcesoria dziecka

Zapoznaj psa z akcesoriami, jakie przygotowaliście dla dziecka. Pozwól wejść mu do pokoju, w którym będzie przebywał Maluszek. Niech pies powącha nowe mebelki oraz łóżeczko. Pokaż mu też wózek. Dobrym pomysłem jest wyjście na spacer z wózkiem i z psem, jeszcze przed narodzinami dziecka. Ja tego niestety zrobiłam. Pamiętam nasz pierwszy wspólny spaceru po urodzeniu Alexandra.  Dziecko w wózku, a Rocky na smyczy. Okazało się, że mój super energiczny pies chce pędzić jak zwykle, a tu nagle jego Pani krzyczy za nim: „Rocky zwolnij!!”. To był dla niego szok i lekkie niedowierzanie. Wynagradzałam mu to możliwością wąchania bez końca. Labradory to uwielbiają, gdyż mają świetny węch?

  • Rozmawiaj z psem o nowej sytuacji

Jeśli lubisz rozmawiać ze swoim pupilkiem, dużo mu opowiadaj o nowej sytuacji, pokaż mu swój brzuch, najlepiej wtedy,  kiedy Twoje dziecko jest aktywne. On na pewno na swój psi sposób zrozumie co do niego mówisz.

  • Pies nigdy nie miał kontaktu z dziećmi

Zdecydowanie warto spotkać się spotkać ze znajomymi bądź rodziną, którzy mają małe dzieci.  Dzięki temu pies będzie mógł przyzwyczaić do obecności, płaczu i krzyku dzieci. Przecież za chwilę przyjdzie mu się z tym wszystkim zmierzyć w swoich domowych warunkach i to 24 godziny na dobę! Myślę, że warto zwrócić na to uwagę.

  • Osoba do wyprowadzania psa

Może się tak zdarzyć, że obydwoje z Was (Ty i Twój Mąż/Partner)  będziecie mocno zajęci obowiązkami związanymi z Maleństwem oraz pracą. Jeśli zastanawiacie się nad dodatkową osobą do wyprowadzania psiaka – lepiej dużo wcześniej przyzwyczaić go do tej osoby.

 

Na co zwrócić uwagę w momencie przyjścia na świat Waszego Dziecka pod kątem psa?

  • Zapoznaj psa z zapachem dziecka 

Po narodzeniu dziecka należy przynieść ze szpitala do domu śpioszki lub czapeczkę (cokolwiek, na czym utrwalił się zapach), aby pies poznał jego zapach. Co ważne – pies może powąchać nawet kilkukrotnie tę rzecz, ale nie pozwólmy mu,  aby próbował się nią bawić i gryźć.

  • Pierwszy kontakt psa z dzieckiem w domu

Kiedy wracasz ze szpitala już z Nowonarodzony Dzieckiem do domu, najpierw przywitaj się ze swoim pupilem, a dopiero potem pokaż mu dziecko. W ramach rekompensaty za moją nieobecność w domu kupiłam Rockusiowi zabawkę, którą zawsze uwielbiał dostawać oraz jego ulubiony przysmak. Bardzo się ucieszył z takiego powitania?

  • Pozwól psu obwąchać dziecko

Co ważne, oprócz prezentów, pozwól swojemu psu obwąchać dziecko. Nie rób tego na siłę, jeśli widzisz, że pies nie ma na to ochoty. Gdy zacznie je obwąchiwać i będzie nim żywo zainteresowany w miarę rozsądku pozwól ma na to. Właśnie od tego momentu zaczyna tworzyć się między nimi więź?

  • Nie zostawiaj dziecka samego z czworonogiem

Niezależnie jak bardzo ufasz swojemu psu, nigdy nie zostawiaj na początku dziecka samego z czworonogiem. Gdy sytuacja w Waszym domu będzie już opanowana i wszyscy się do siebie przyzwyczają – na pewno zobaczysz na ile bliski może być kontakt Twojego dziecka z psem. Pamiętam jak Rocky wielokrotnie pilnował wózka ze śpiącym w środku Alexandrem. Widok niezapomniany?

Z bardziej śmiesznych historii związanych z naszym psek i dziećmi: Rocky małego uwielbiał zabawki i tak pozostało do tej pory pomimo jego 12 lat. Pewnego dnia kupiłam Alexandrowi słynną “Żyrafkę Sofie” (gryzaczek dla niemowląt). Rocky prawdopodobnie uważał, że to kolejny prezent dla niego, więc jak tylko widział żyrafkę porzuconą przez Alexandra, od razu chwytał ją i uciekał do ogrodu lub inne miejsce w dom. Aby nikt mu jej nie zabrał? Takich różnych historii mogłabym opowiadać Wam tysiące.

Na pewno dorastanie z psem pomaga dziecku w prawidłowym rozwoju, uczy empatii, szacunku oraz troski o inne stworzenie. A przede wszystkim uczy bycia dobrym człowiekiem?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Kochana zapisz się do newslettera!
Odbierz 10% zniżki i bądź na bieżąco z promocjami!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.