Kąpiel w czasie ciąży

Dużymi krokami zbliża się do nas okres jesienno-zimowy, a co za tym idzie – chłodne wieczory. To najlepszy czas na uprzyjemnianie sobie chwil, robiąc własne domowe SPA.

Wiele z nas kąpiel traktuje jako przyjemny rytuał po cały dniu. Relaksująca muzyka, świece – pytanie tylko, czy kobiety w ciąży mogą korzystać z kąpieli?

Kobietom w ciąży zaleca się głównie mycie ciała pod prysznicem, ale jeśli ciąża przebiega prawidłowo – można od czasu do czasu pozwolić sobie na kąpiel w wannie. Taka kąpiel jest czasami nawet wskazana, między innymi wtedy, gdy odczuwamy bóle mięśni i kręgosłupa. Dodatkowo taki przyjemny relaks pomaga się wyciszyć i odprężyć.

Warto jednak wiedzieć, jak korzystać z kąpieli w wannie, aby było bezpiecznie:

  • Istotną rzeczą jest odpowiednia temperatura wody – 37 stopni Celsjusza.

Zbyt gorąca kąpiel, czyli woda powyżej 38 stopni Celsjusza jest niewskazana – może doprowadzić do omdlenia, jak również do silnych skurczów macicy i w efekcie doprowadzić do przedwczesnego porodu. Przed wejściem do wanny zmierz wodę specjalnym termometrem do wody. Taki termometr będzie Ci później potrzebny do sprawdzania temperatury wody dla Twojego Maleństwa.

  • Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 15 minut. Po tym czasie na pewno poczujesz się zrelaksowana. Dłuższy pobyt w wannie może Cię znużyć i osłabić.
  • Kiedy odczuwasz w ciąży skurcze, kąpiel może je złagodzić. Jeśli natomiast jest to już końcówka ciąży i odczuwasz regularne skurcze, kąpiel w ciepłej wodzie może spowodować szybszy poród.
  • Jeśli masz problemy z infekcjami dróg rodnych, kąpiel w tym przypadku nie jest raczej wskazana.
  • Bądź ostrożna przy wchodzeniu i wychodzeniu z wanny, w szczególności gdy brzuch robi się coraz większy i brak nam takiej sprawności, jaka była przed ciążą.
  • Unikaj kąpieli w pierwszym trymestrze ciąży.

Nawilżanie  i pielęgnacja skóry

Do kąpieli warto używać płynu, który ma odpowiedni skład i jest delikatny – podpowiem Wam, że sprawdzają się tu świetnie kosmetyki dla niemowląt i małych dzieci. Jeśli w czasie ciąży Wasze powonienie stało się bardziej wrażliwe, zwróćcie uwagę również na zapach kosmetyku, którego będzie używać.

Moje triki super nawilżonej skóry

Do wanny wypełnionej wodą możesz wlać kilka kropli olejku, dla wzmocnienia efektu nawilżenia skóry (najlepiej, aby był dedykowany kobietom w ciąży). Musicie bardzo uważać przy wychodzeniu – wanna przy stosowaniu olejku robi się bardzo śliska!!! Podczas wycierania ciała ręcznikiem, zrób to w delikatny sposób, aby olejek został na skórze. W miejsca najbardziej narażone na rozciąganie, czyli brzuch, piersi i pośladki, dodatkowo wmasuj  swój ulubiony kosmetyk. Niech będzie on bogaty w składniki odżywcze i mocno nawilżające.

Ja polecam Wam super odżywcze masło dla kobiet w ciąży Bellamama. Bogata formuła masła spowoduje, że Wasza skóra będzie doskonale nawilżona i super miękka w dotyku.

Podsumowując, jeśli Wasza ciąża przebiega w sposób prawidłowy i lekarz nie widzi przeciwwskazań, możecie relaksować się podczas kąpieli w wannie. Optymalna częstotliwość kąpieli to 2-3 razy w tygodniu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Kochana zapisz się do newslettera!
Odbierz 10% zniżki i bądź na bieżąco z promocjami!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.