Choroby tarczycy a ciąża – część I

W tym artykule chciałam poruszyć z Wami bardzo ważny temat, jakim są choroby tarczycy. Trzeba przyznać, że problemy z tarczycą ma coraz więcej z nas i często te dolegliwości pojawiają się już w młodym wieku. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy chora tarczyca ma wpływ na zajście w ciążę i jakie objawy powinny nas zaniepokoić. Tym wpisem postaram się nieco przybliżyć Wam ten temat. Od razu zaznaczę, że zagadnienie jest na tyle szerokie, że drugą część wrzucę tu w osobnym artykule za kilka dni. 🙂

 

Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla (znajduje się pod krtanią), odpowiadający za produkcję hormonów – trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Mają one wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia, m.in.: na metabolizm, układ kostny, układ sercowy, mięśniowy czy oddechowy. Ponadto hormony tarczycy oddziałują też na temperaturę ciała czy suchość skóry. Ich produkcja jest z kolei regulowana przez kolejny hormon, zwany tyreotropowym, czyli TSH. Jeśli produkcja hormonów jest nieadekwatna do potrzeb naszego organizmu, czyli jest zbyt duża lub zbyt mała, pojawiają się choroby tarczycy – wyróżniamy nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a bardzo dużo mówi się także o chorobie Hashimoto.

  • W nadczynności tarczycy możemy zaobserwować nadmierne chudnięcie, szybkie męczenie się, drżenie kończyn, odczuwanie niepokoju. Może pojawić się też wzmożona potliwość, przyspieszone tętno czy utrata wagi, mimo zwiększonego apetytu.
  • W niedoczynności tarczycy zauważymy suchość skóry, włosów, bladość lub żółty odcień skóry, obrzęki w okolicach twarzy oraz osłabienie zarówno fizyczne, jak i intelektualne (senność, rozbicie, brak koncentracji).

 

Często kobiety borykają się też z chorobą Hashimoto. Jest ona trudna w diagnostyce, ponieważ na początku może nie dawać objawów. Gdy się pojawia, tarczyca może wydzielać prawidłową lub nadmierną ilość hormonów, jednak wraz z upływem czasu najczęściej przekształca się w niedoczynność tarczycy. Do jej głównych objawów należy senność, nieuzasadnione tycie, podwyższony cholesterol, wypadanie włosów czy zaparcia. Hashimoto często pojawia się po porodzie, by po jakimś czasie przejść w stan utajenia.

 

Czy zdrowie tarczycy wpływa na płodność?

To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Przede wszystkim pamiętajcie, że jeśli staracie się o Maleństwo, wyniki poziomu hormonów tarczycy powinny mieścić się w przyjętych normach. Jeśli nasz hormon nie pracuje prawidłowo, może to prowadzić do:

  • nieregularnych miesiączek/ich zaniku,
  • zaniku owulacji,
  • nadprodukcji prolaktyny (utrudnia to zajście w ciążę),
  • utrudnionego zagnieżdżania komórki jajowej,
  • skrócenia fazy lutealnej.

Musimy być czujne i bacznie obserwować czy z naszym organizmem nie dzieje się nic niepokojącego. Oczywiście wystąpienie jednej czy dwóch dolegliwości nie musi o niczym świadczyć – każda z nas może być po prostu senna, zmęczona czy rozdrażniona J, jednak swoje zdrowie należy zawsze mieć na uwadze, szczególnie jeśli planujemy zajście w ciążę. Choroby tarczycy niestety są podstępne, to znaczy, że potrafią dawać niespecyficzne objawy, które łatwo przeoczyć, zbagatelizować. Oczywiście lekarz (ginekolog, endokrynolog) zawsze powinien wykonać odpowiedni komplet badań – to bardzo ważne, ponieważ nieleczona tarczyca może utrudniać zarówno zajście w ciążę, jak i negatywnie wpływać na jej przebieg. Pamiętajcie, że jeśli cokolwiek Was niepokoi powinnyście umówić się na wizytę ze specjalistą.

W tym artykule skupiłam się na samym wyjaśnieniu, czym jest tarczyca, jak funkcjonuje i jakie są najczęstsze choroby. Mam już jednak w planach kolejny wpis, w którym opiszę Wam nieco więcej o samym przebiegu ciąży w przypadku chorób tarczycy – czy coś się zmienia, na co trzeba szczególnie uważać, jak to wpływa na Maluszka i oczywiście jak dbać o skórę.

Udostępnij:

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *