CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ O OPALANIU BĘDĄC W CIĄŻY

Z  pewnością każda z nas po długim okresie jesienno-zimowym potrzebuje słońca. Podczas pięknej, słonecznej pogody nastrój od razu się poprawia i nasze samopoczucie staje się lepsze.

Jeśli jesteś w ciąży i przebiega ona prawidłowo, nic ni stoi na przeszkodzie, abyś cieszyła się z uroków pięknej i słonecznej pogody. Są jednak pewne zasady korzystania ze słońca, które powinnaś wiedzieć:

  1. Zaopatrz się w dobre kremy z filtrem – najlepiej, żeby był toSPF 50 bądź 50+. Posmaruj się min 20 minut przed wyjściem.
  2. Przebywaj na powietrzu omijając godziny szczytowe11 – 16, kiedy słońce operuje najbardziej. Przebywając na wakacjach, staraj się przebywać w tych godzinach w cieniu.
  3. Podczas ciepłych i słonecznych dni, niezależnie czy jesteś na wakacjach, czy przebywasz w domu bądź w pracy, pamiętaj, aby mieć zawsze przy sobie butelkę z niegazowaną wodą i regularnie nawadniać organizm.
  4. Opalanie w ciąży nie powinno polegać na długotrwałym wylegiwaniu się na słońcu. Jeśli chcesz, aby Twoja skóra była lekko opalona, zawsze możesz wybrać się na spacer. Chroń zawsze głowę oraz noś okulary przeciwsłoneczne.

 

JAKIE SĄ SKUTKI DŁUGOTRWAŁEGO PRZEBYWANIA NA SŁOŃCU?

  • Długotrwałe przebywanie na słońcu może spowodować u przyszłej Mamy omdlenia, nudności, a nawet wymioty, które skutkują odwodnieniem organizmu, co w przypadku ciąży może być bardzo niebezpieczne.
  • Skóra w trakcie ciąży staje się zdecydowanie bardziej wrażliwa dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z wysokimi filtrami. Brak filtrów może spowodować przebarwienia skórne, szczególnie na twarzy, które mogą się utrzymywać długo po porodzie.
  • Będąc w zaawansowanej ciąży wysoka temperatura otoczenia może spowodować przedwczesny poród, a z kolei w pierwszym trymestrze ciąży może dojść nawet do poronienia.

Zawsze warto przed zaplanowanym wyjazdem wakacyjnym, skonsultować się z Waszym lekarzem prowadzącym i zapytać o możliwość korzystania ze słońca.

Podsumowując, większość lekarzy ginekologów zaleca bardzo ostrożną ekspozycję na słońce.

Jeśli jednak będziecie stosować się do zaleceń, warto codziennie spacerować bo ruch fizyczny jest zdecydowanie wskazany w ciąży, ale wybierajcie godziny ranne bądź popołudniowe.

Duża ilość czasu spędzona na świeżym powietrzu na pewno będzie miała pozytywny wpływ zarówno dla Ciebie, jak i Twojego Maluszka😊

Udostępnij:

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *