Fizjoterapia uroginekologiczna – kiedy i dla kogo?

Dziś chciałam napisać Wam kilka słów czym jest fizjoterapia uroginekologiczna. Wydaje mi się, że wiele z Was mogło nie słyszeć o takiej dziedzinie medycyny, a może  się ona okazać bardzo przydatna zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o zmiany zachodzące w naszych ciałach – zarówno tych hormonalnych, jak i anatomicznych kiedy spodziewamy się Maleństwa. Zmienia się naprawdę wiele, dlatego pierwszą wizytę u tego specjalisty warto odbyć jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę.

A czym tak właściwie zajmuje się uroginekologia? Przede wszystkim problemami związanymi z mięśniami dna macicy.  Jest to m.in.:

  • Nietrzymanie moczu
  • Parcia na pęcherz
  • Bolesność stosunków
  • Zaparcia
  • Zaleganie moczu w pęcherzu
  • Problemy bólowe związane z miednicą czy kręgosłupem

Szacuje się, że nawet co trzecia kobieta może mieć problem z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni dna miednicy, a poród może przyczynić się do nasilenia lub ujawnienia tych dolegliwości (szczególnie jeśli był to poród siłami natury). Dlatego właśnie pomyślałam, że chciałabym przybliżyć  Wam, co to jest fizjoterapia uroginekologiczna.

Zadaniem lekarza jest  nauczenie pacjentki, jak pracować z mięśniami dna miednicy, jak je rozluźnić czy uelastycznić, a także poprawić wytrzymałość – przyda się podczas porodu. Na wizytach uczymy się też prawidłowego sposobu oddychania – wbrew pozorom jest to naprawdę ważne.

Kiedy powinnyśmy zacząć?

Pamiętajcie, że wcześnie rozpoczęta i odpowiednio prowadzona fizjoterapia uroginekologiczna ma naprawdę ogromny wpływ na nasze samopoczucie, ale także na nasz stan fizyczny podczas ciąży i potem także w czasie połogu. 

Pierwsza konsultacja pozwoli uzyskać przyszłej mamie wiele cennych porad i przygotuje ją do ciąży. Na regularne wizyty powinno się uczęszczać od drugiego trymestru – wtedy nasze ciało zaczyna się zauważalnie zmieniać – chodzi przede wszystkim o wzrost brzucha, powiększanie się macicy, w której rozwija się nasz Maluszek. Prowadzi to do zmiany  naszego sposobu poruszania, czasem także do bólów w okolicy kręgosłupa. Właśnie z tymi problemami pomoże nam specjalista uroginekologiczny.

Trzeci trymestr ciąży powinien być poświęcony nauce odpowiedniego rozluźniania mięśni, co pozwoli na znaczne zminimalizowanie ryzyka pęknięć podczas porodu czy nacinania krocza. Potrafiąc kontrolować konkretne partie naszego ciała, będzie nam zdecydowanie łatwiej.

Nieocenione jest także wsparcie terapeuty po porodzie. Wtedy właśnie najczęściej pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu, bóle w okolicy dna miednicy. Odpowiedni zestaw ćwiczeń pomoże nam wrócić do formy sprzed porodu –  kluczowe jest wzmocnienie mięśni Kegla. Terapię dobiera oczywiście specjalista, jednak dopiero po dokładnym zbadaniu pacjentki i poznaniu jej problemu.

Jak wygląda taka pierwsza wizyta w gabinecie?

Tak jak zazwyczaj – wszystko zaczyna się od zebrania przez lekarza dokładnego wywiadu. Należy przeanalizować jej postawę ciała, a także w zależności od występującego problemu, ekspert oceni, które partie ciała wymagają dodatkowego wsparcia. Już po kilku tygodniach widać zauważalne efekty, a wyeliminować można takie problemy jak nietrzymanie moczu czy ból podczas stosunków. Naprawdę, dzięki poznaniu swojego ciała, jesteśmy w stanie w dużym stopniu podnieść komfort naszego życia. W Polsce ta dziedzina nie jest jeszcze bardzo powszechna, głównie przez to, że ilość dostępnych specjalistów nie jest tak duża, jak w innych krajach europejskich. Zapewniam Was jednak, że warto dowiedzieć się o tym temacie więcej i jeśli tylko poczujecie taką potrzebę – śmiało korzystajcie. Zyskacie na tym nie tylko Wy, ale także partnerzy.

Udostępnij:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + osiemnaście =