Moje przemyślenia na temat macierzyństwa

Moje przemyślenia na temat Macierzyństwa

Pisząc ten tekst, siedzę sobie na świeżej zielonej trawce w moim ogrodzie, a obok śpiąca w wózeczku moja roczna córeczka. Jak ten czas szybko biegnie… Jeszcze niedawno była w moim brzuchu, i ekscytacja, która mi towarzyszyła przed przyjściem jej na świat, jak będzie wyglądała, jaki będzie miała charakter, osobowość, czy będzie spała w nocy i wiele, wiele innych dylematów, które ma każda mama, która spodziewa się dziecka. Julia jest moim drugim dzieckiem. Alexander jest moim pierwszym dzieckiem i emocje związane z przyjściem na świat pierwszego dziecka są moim zdaniem dwa razy silniejsze. Te niesamowite uczucia, które towarzyszą nam przez całą ciążę, są trochę jak jazda na rollercoasterze, bo od wielkiej euforii, gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, gdy czujesz pierwsze ruchy swojego dziecka, po różnego rodzaju obawy, dotyczące tego jaką będziesz mamą, czy podołasz wszystkim obowiązkom.

Każda ciąża może być inna. W jednej ciąży możesz czuć się świetnie, pracować do ostatnich dni przed rozwiązaniem, uprawiać sport, chodzić na długie spacery i mieć ogólne bardzo dobre samopoczucie a w kolejnej ciąży możesz czuć się zupełnie inaczej, lecz pamiętaj że nie ma na to żadnej reguły.

W mojej pierwszej ciąży moje samopoczucie do siódmego miesiąca ciąży było cudowne. Czułam, że mogę wszystko i tak też funkcjonowałam. Fakt, że pracowałam troszkę mniej, ale regularnie chodziłam z moim czekoladowym labradorem na długie spacery, byłam aktywna fizycznie. W siódmym miesiącu okazało się, że muszę jednak trochę zwolnić i zdecydowanie więcej odpoczywać. Z kolei w drugiej ciąży miałam już mniej czasu dla siebie bo był już mój mały Alexander, ale cała ciąża przebiegała bardzo dobrze.

Pomimo tego, że przeczytałam bardzo ciekawe książki oraz artykuły które pomogły mi wejść w świat macierzyństwa, to i tak uważam, że nic nie zastąpi własnej intuicji. To ona pomogła mi wiele razy podjąć słuszne decyzje. Musimy pamiętać, ze każde dziecko jest inne, inaczej reaguje na bodźce, które go otaczają i to my jako mamy, rodzice, jesteśmy w stanie najlepiej rozpoznać co dzieje się z dzieckiem, kiedy i w jaki sposób reagować.

Macierzyństwo to jedno z najpiękniejszych rzeczy, jakie może doświadczyć kobieta. Piękne i niezapomniane uczucia, kiedy Twoje dziecko pierwszy raz się do Ciebie uśmiechnie, pierwszy raz samo usiądzie, powie słowo MAMA, kiedy postawi pierwsze kroczki oraz da Ci słodkiego buziaczka. Jak już będzie mówić, powie jaka jesteś piękna i najukochańsza

Macierzyństwo to też wiele trosk, zmartwień, ale też ogromna odpowiedzialność na całe życie.

Przy wszystkich cudownościach związanych z macierzyństwem, jak i wielu zmartwieniach i troskach, nie zapominaj o sobie.

Będąc w ciąży, pamiętaj, że Ty i dziecko jesteście najważniejsze. Zdrowa, promienna i uśmiechnięta kobieta w ciąży to najpiękniejszy widok dla Twojego męża/partnera. Spraw, aby czas kiedy jesteś w ciąży był dla Ciebie momentem szczególnym, z dużą ilością odpoczynku, relaksu, ale pamiętając (jeśli pozwala na to Twój lekarz) o ruchu fizycznym, od spacerów, nordic walking i wiele, wiele innych aktywności, na które może sobie pozwolić kobieta w ciąży.

C.d. PORADY BELLAMAMA – aktywność fizyczna w ciąży. Wywiad.

Udostępnij:

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *